مراحل و نحوه تعویض باتری ساعت مچی
مراحل و نحوه تعویض باتری ساعت مچی

مراحل و نحوه تعویض باتری ساعت مچی یک پروسه ی تخصصی در امر تعمیرات ساعت میباشد. در این بخش از مجله می نت قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه باتری ساعت را تعویض کنیم؟ اما پیشنهاد ما این است که حتما انجام این کار را به یک متخصص یا ساعت فروشان که تعمیر ساعت انجام می دهند، بسپارید تا با ابزار لازم و مخصوص تعویض باتری ساعت کار شما را بهتر پیش ببرند. همانطور که در مقاله ی انواع موتور ساعت هم اشاره کردیم، تنها موتوری که با باتری کار میکند، موتور کوارتز ساعت مچی میباشد. در ادامه ی مطلب میخواهیم تا با آموزش تعویض باتری ساعت با قاب پرسی یا چفت شونده و قاب پیچی در خدمت شما باشیم.

مراحل انجام تعویض باتری ساعت مچی

ابزار لازم

برای شروع کار شما به چند ابزار ساده نیاز دارید. یک پیچ گوشتی کوچک و یک موچین باریک و ترجیحا یک پارچه ی نرم برای انجام تعمیرات ساعت مچی همراه داشته باشید تا ساعت در مجاورت دیگر ابزارها دچار ضربه یا خش نشود.

تعویض باتری ساعت با قاب چفت شونده (پرسی) و قاب پیچی

امروزه انواع ساعت مچی اغلب دارای پشتی بازشونده هستند که معمولا هم در دو نوع ارائه میشوند که شامل پیچی و پرسی هستند. برای باز کردن پشت ساعت های پیچی کافی است با استفاده از یک پیچ گوشتی ظریف و کوچک اقدام به انجام کار کرده و برای باز کردن پشت ساعت های چفت شونده یا همان پرسی با استفاده از یک چاقو یا همان پیچ گوشتی همانند یک اهرم، قاب پشتی ساعت را از بدنه جدا کنید.

کنار زدن پوشش و لایه ی پلاستیکی

در این بخش از مراحل تعویض باتری ساعت مچی ، به یک پوشش یا لایه ی پلاستیکی به مانند یک واشر بر خواهیم خورد که وظیفه ی جلوگیری از ورود رطوبت به موتور ساعت را بر عهده دارد. تا حد امکان مراقب باشید تا به آن آسیبی وارد نشود. با احتیاط کامل آن را برداشته یا کنار بزنید.

یافتن باتری ساعت و جدا کردن آن

در این مرحله باید توجه داشته باشید که وقتی میخواهید باتری را از ساعت جدا کنید، نحوه قرار گرفتن آن را به خاطر بسپارید تا برای انجام مرحله بعد که قرار دادن باتری جدید است، همانند قبل باتری را درست سر جای خود بگذارید.

قرار دادن باتری جدید

تقریبا به مراحل پایانی کار رسیده ایم، در اینجا باید باتری جدید را جایگزین باتری قدیمی به همان شکل کنیم تا ساعت به درستی کار کند و بعد از آن نیز باید قاب پشتی ساعت را همانگونه که باز کردید، به همان شکل نیز محکم ببندید تا روزنه ای برای ورود گرد و غبار و رطوبت به داخل ساعت وجود نداشته باشد.

جمع بندی

خب! با مراحل و نحوه تعویض باتری ساعت مچی آشنا شدیم. اما جای دارد تا باز تاکید کنیم که این کار را به متخصص بسپارید. این مقاله فقط جهت آشنایی با مراحل انجام کار ساخته شده است تا بدانیم چگونه باتری ساعت مچی را تعویض کنیم ؟ امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید.