ساعت گرینویچ چیست
ساعت گرینویچ چیست؟

منظور از ساعت گرینویچ چیست؟ در این مطلب با آشنایی بیشتر درباره ساعت گرینویچ خواهیم دانست که این واژه به چه معناست. در این مقاله به تعریف ساعت گرینویچ و همینطور به وسیله ی آن نحوه محاسبه تفاوت ساعت کشورهای مختلف را خواهیم آموخت. به طور خلاصه ساعت گرینویچ همان ساعت جهانی میباشد. در ادامه با توضیح کاملتری در خدمت شما همراهان عزیز گالری ساعت می نت خواهیم بود.

منظور از ساعت گرینویچ چیست؟

منظور از ساعت گرینویچ
گرینویچ یا به اختصار GMT که مخفف Greenwich Mean Time است، بر حسب موقعیت خورشید تنظیم میشود. ساعت گرینویچ معادل با ساعت هماهنگ جهانی UTC محسوب میکنند. ولی تفاوتی که وجود دارد این است که معمولا توسط مراکز وابسته انگلستان، کشورهای عربی و … حساب میشود. البته در انگلستان GMT در زمستان مورد استفاده قرار میگیرد ولی در تابستان از BST بهره میگیرند. جایگزین لاتین ساعت جهانی، Universal Time یا GMT است.

آشنایی بیشتر با پیشینه ساعت گرینویچ

آشنایی با ساعت گرینویچ
مسلما در زمان های دور بالغ بر ۲۰۰ سال پیش، دانستن و نگه داشتن زمان سخت بود. به این صورت بود که یک شخص ساعت ساز با استفاده از روشهای سنتی که زمان تقریبی را به دست می آورد و بعد ها با استفاده از یک ساعت بزرگ در وسط شهر، مردم زمان منظقه ی خود را به دست می آوردند. تاریخچه ساعت گرینویچ از آنجایی کلید خورد که با توسعه ی حمل و نقل ریلی و مسافرت کردن، این مشکل جدی تر خود را به نمایش گذاشت.

با تاریخچه برندهای ساعت مچی بیشتر آشنا شوید.

این مشکل مربوط به حدود سال ۱۸۴۰ میلادی میباشد که برای حل این معضل تصمیم بر آن شد تا انگلیسی ها و شرکت های حمل و نقل ریلی یا راه آهن، ساعت های خود را با لندن هماهنگ و تنظیم کنند. این تصمیم به مدت ۷ سال پابرجا بوده و اجرا میشد. در سال ۱۸۴۷ بود که راه آهن مجبور به هماهنگ کردن ساعت خود با ساعت گرینویچ شد. بعدها آمریکایی ها که خود به تنهایی ۳۰۰ ساعت محلی متنوعی را داشتند، ساعت های خود را با گرینویچ هماهنگ کردند. به همین سبب و در ادامه نیز سران ۲۵ کشور دنیا نیز این کار را انجام داده که تا به امروز نیز همین اتفاق می افتد.

نحوه محاسبه تفاوت ساعت کشورهای مختلف

برای آنکه فاصله ی خود با گرینویچ را به دست آورید، طبیعتا به
۱- یک نقشه احتیاج خواهید داشت. این نقشه باید دارای خطوط جغرافیایی باشد.
۲- باید محل خود در نقشه را مشخص کنید.
۳- باید خطوط جغرافیایی بین خود و خط نصف النهار مبدا را بشمارید تا فاصله شما به دست آید.

بعد از این کارها باید ببینید که از گرینویچ جلوترید یا عقب تر؟

اگر در غرب خط نصف النهار مبدا باشید، ساعت شما از گرینویچ عقب تر میباشد که باید در کنار ساعت یک منفی قرار دهید. اگر در شرق بودید، ساعت شما از گرینویچ جلوتر است که باید در کنار ساعت یک علامت مثبت بگذارید.

بهتر است این موضوع را با یک مثال بررسی کنیم؛
تصور کنید که ۵ خط بین شهر واشنگتن و خط نصف النهار مبدا قرار دارد. این به آن معناست که ساعت ۰۵:۰۰ میباشد. و چون واشنگتن در غرب گرینویچ است، پس از گرینویچ عقب تر است و یک علامت منفی نیز باید به ساعت اضافه کرد.

جمع بندی

در این مقاله دانستیم که منظور از ساعت گرینویچ چیست؟ با آشنایی بیشتر درباره ساعت گرینویچ دریافتیم که همان ساعت جهانی میباشد که به اختصار GMT مینویسند. در ادامه نیز با استفاده از یک نقشه توانستیم تا حدودی نحوه محاسبه تفاوت ساعت کشورهای مختلف را به دست آوریم. اگر سوالی در این مورد دارید که در مقاله به آن اشاره نشده است، خواهشمندیم آن را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.