تاچیمتر چیست
تاچیمتر چیست؟

تاچیمتر چیست؟ در این مقاله از مجله می نت میخواهیم با آموزش و نحوه استفاده از تاچیمتر ساعت در خدمت شما خوبان باشیم. بعضی از دوستان تاچیمتر را همان کرنوگراف محسوب میکنند که در این نوشته به فرق و تفاوت تاچیمتر و کرنوگراف نیز خواهیم پرداخت. ما در مقاله ی راهنمای تنظیم کرنوگراف ساعت به توضیح جامع تر این قابلیت ساعت مچی پرداخته ایم که برای اطلاعات بیشتر میتوانید به آن مقاله نیز مراجعه بفرمایید.

تعریف تاچیمتر

در ابتدای امر باید با وظیفه ی این قسمت از ساعت مچی آشنا شویم. وقتی با تعریف تاچیمتر روبرو میشویم به خودی خود با وظیفه ی آن هم آشنا خواهیم شد. این آپشن وظیفه ای ساده ولی بسیاری کاربردی دارد و آن هم سنجش سرعت است. به عبارت ساده تر اندازه گیری زمان بر اساس فاصل و فاصله بر حسب زمان است. اگر بخواهیم یک تعریف کلی تر نیز برای آن بیاوریم باید گفت که با استفاده از تاچیمتر میتوانید زمان صرف شده حین انجام کار را محاسبه کنید. خب تا اینجا تاچیمتر چیست؟ را پاسخ دادیم و در ادامه به سرغ نحوه استفاده از آن خواهیم رفت.

چگونه از تاچیمتر ساعت استفاده کنیم؟

استفاده از این قابلیت ساده است. تاچیمتر، سرعت انجام یک کار را با استفاده از اعدادی که دور قاب ساعت یا درون صفحه ساعت و دور اعداد اصلی ساعت قرار دارد، اندازه گیری میکند. برای اینکه بدانید این اعداد کدام است، باید بگوییم که آنها معمولا از ۶۰ شروع و تا ۵۰۰ را نیز شامل میشوند. آموزش و نحوه استفاده از تاچیمتر ساعت را میتوان به دو صورت نمایش داد که در ادامه خواهیم دید.

اندازه گیری سرعت انجام یک کار بر اساس مسافت مشخص

شما دو مکان را به فاصله ی ۱ کیلومتری از هم در نظر داشته باشید. در لحظه، زمانیکه یک شیء یا حتی خودتان  وارد و خارج میشود را اندازه گیری کنید. این محاسبه توسط عقربه ثانیه شمار کرنوگراف صورت میگیرد و با قرارگیری بر روی هر عدد از اعداد تاچیمتر، پس از اینکه دکمه ی پایان تاچیمتر را زدید، سرعت آن شیء را مشخص میکند.

اندازه گیری مسافت طی شده با سرعت ثابت(یک کیلومتر)

شیء ای را در نظر بگیرید که سرعت آن ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت میباشد. هر زمان که کرنوگراف، حرکت خود را شروع کند و به عدد سرعت مورد نظر ما که مثلا در اینجا ۱۲۰ کیلومتر است(عدد ۱۲۰ تاچیمتر) برسد، عقربه ثانیه شمار کرنوگراف که هر عددی را نشان دهد، به این معنی است که شیء مورد نظر در زمان مشخص شده، مسافت یک کیلومتر را با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت طی کرده است.

تفاوت و فرق تاچیمتر و کرنوگراف

در مثالهایی که در بالاتر آوردیم، دریافتیم که برای استفاده از تاچیمتر، به کرنوگراف نیز احتیاج داریم. یعنی در واقع ساعتی که دارای تاچیمتر است، باید کرنوگراف نیز داشته باشد که البته عکس این عمل صدق نمیکند. در تعریف ساده ی این دو قابلیت میتوان به تفاوت تاچیمتر و کرنوگراف پی برد. همانطور که در بالا گفتیم، تاچیمتر، اندازه گیری سرعت و زمان را انجام میدهد و کرنوگراف تنها یک تایمر است.

جمع بندی

در سری مقالات مجله ساعت گالری ساعت می نت سعی کردیم تا با تعریف تاچیمتر و یک آموزش نحوه استفاده از تاچیمتر ساعت در خدمت شما باشیم و همچنین بدانیم که تفاوت تاچیمتر و کرنوگراف چیست؟ امیدواریم از این مطلب استفاده ی کافی را برده باشید و برای شما مفید بوده باشد. با نظرات خود در بخش کامنت های مقاله، ما را در بهبود کیفیت مقالات یاری بفرمایید.