نحوه تمیز کردن بند ساعت مچی
نحوه تمیز کردن انواع بند ساعت مچی

در این مطلب از مجله می نت درباره نحوه تمیز کردن انواع بند ساعت مچی اعم از بند استیل ، بند سیلیکون یا پلاستیکی، بند چرم و بند پارچه ای یا برزنتی صحبت خواهیم کرد. در مقاله ی انواع بند ساعت مچی با این موضوع آشنا شدید. اما در ادامه به تمیز کردن آنها میپردازیم.

ابتدا باید بگوییم که خرید ساعت مچی اولین کار است. اما نگهداری و مراقبت بعد از آن مهم میباشد. فرقی ندارد که ساعت شما قیمت بالا یا یک ساعت با قیمت اقتصادی میباشد. در هر صورت باید در محافظت از آن کوشا باشیم. مراقبت از ساعت مچی به معنای آن است که از ضربه های خیلی شدید، انداختن در آب با عمق نامتناسب با میزان مقاومت ساعت در برابر آن، نحوه باز و بسته کردن صحیح قفل ساعت مچی برای طول عمر بیشتر بند و دیگر موارد را مورد توجه قرار دهیم.

در این قسمت اختصاصا به بند ساعت میپردازیم که یکی از قسمت های حساستر هر ساعت مچی میباشد.

نحوه تمیز کردن بند استیل ساعت مچی

نحوه تمیز کردن انواع بند استیل ساعت مچی
بندهای استیل یکی از مقاوم ترین انواع بند ساعت به حساب می آیند. شما با تمیز نگه داشتن بند ساعت خود میتوانید طول عمر آن را نیز افزایش دهید. برای تمیز کردن بند استیل ساعت مچی کافی است تا در ابتدا بند را از ساعت جدا کنید. اگر به راحتی و با دست جدا نمیشود، با استفاده از ابزار مخصوص این کار را انجام دهید.

در مرحله ی بعد در یک ظرف مقداری آب ریخته و با صابون مخلوط کنید. اضافه کردن مقدار کمی الکل میتواند کمک شایانی کند. اما از وایتکس به جای الکل استفاده نکنید. بند ساعت را حدود نیم ساعت و در صورت خیلی آلوده بودن ن تا ۲ ساعت نیز در محلول قرار دهید. بعد با استفاده از یک مسواک نرم به آرامی بند را تمیز و در نهایت با یک دستمال نخی و باد گرم سشوار نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید.

نحوه تمیز کردن بند پلاستیکی یا سیلیکون ساعت مچی


برای تمیز کردن بند سیلیکون ساعت مچی نباید از شوینده های خیلی قوی که سبب کاهش طول عمر بند میشوند، استفاده کرد. با استفاده از یک سری لوازم که در هر خانه ای پیدا میشود، میتوان این کار را به نحو احسنت انجام داد.

نحوه تمیز کردن بند پلاستیکی ساعت مچی با خمیر دندان

طبق روال همیشه بند را از ساعت جدا کنید. با استفاده از خمیر دندان روی تمام بند را بپوشانید. با استفاده از مسواک نرم و تمیز به آرامی بند را تمیز کرده و بعد از آن بند خود را زیر آب قرار داده و آن را بشویید.

نحوه تمیز کردن بند سیلیکون ساعت مچی با الکل

چنانچه برای تمیز کردن بند ساعت مچی خود با استفاده از خمیر دندان موفق نبودید، الکل میتواند جایگزین مناسبی باشد. البته از الکل درصد پایین استفاده کنید. به این صورت که پنبه آغشته شده به الکل را به آرامی بند خود را تمیز کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم و ترجیحا نخی آن را خشک کنید.

در صورتی که هیچکدام از راه های بالا کارگر واقع نشد، میتوان از بیکینگ پودر بهره برد. مقداری بیکینگ پودر را با آب مخلوط کنید. به طوری غلظت آن به مانند خمیر دندان باشد. با همان مسوام نرم و تمیز به آرامی بند را تمیز کرده و با آب بشویید.

نحوه تمیز کردن بند پارچه ای یا برزنتی ساعت مچی

نحوه تمیز کردن انواع بند برزنتی یا پارچه ای ساعت مچی
همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، بند برزنتی ساعت مچی از مقاومت بالایی برخوردار است. به طوری از اغلب آنها برای ساعت های غواصی یا ساعت های خلبانی استفاده میکنند. جذابیت بیش از اندازه آن نیز سبب شده تا یکی از نمونه های پرطرفدار در برخی برندها مانند برند لوکس امگا، سیکو، تیسوت و دیگر برندهای معتبر به حساب بیاید.

برزنت چیست؟

شاید از خود بپرسید که اصلا برزنت چیست؟ برزنت به نوعی پارچه بسیار قوی گفته میشود که معمولا از پلی استر، پلی اتیلن یا ترکیب این دو با پنبه ساخته میشود. در طراحی و ساخت لباس نظامی نیز از برزنت استفاده میشود.

برای تمیز کردن انواع بند برزنتی یا پارچه ای ساعت مچی در ابتدا باید بند را از ساعت جدا کنید. بندها در محلول آب و صابون قرار داده و بگذارید تا حدود یک ربع تا نیم ساعت در این محلول قرار داشته باشد. بعد از آن به مرحله ی ساییدن بند میرسیم که این کار را باید به خوبی انجام دهید. این کار را خیلی محکم انجام ندهید که به بافت پارچه آسیب برسد. استفاده از مسواک برای این کار بهترین انتخاب میباشد. بعد از اتمام کار، آن را از یک جایی آویزان کرده تا به صورت طبیعی خشک شود. در نظر داشته باشید که آن را زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

نحوه تمیز کردن بند چرم ساعت مچی


تمیز کردن بند چرم ساعت اصول خاص خود را دارد. عموما افراد برای تمیز کردن این نوع بند دچار مشکل میشوند. برای تمیز کردن انواع بند چرم کافی است یک پارچه نرم را با تمیز کننده های مخصوص چرم آغشته کرده و به آرامی روی چرم را تمیز کنید. بند چرم را زیر شیر آب نبرید یا هنگام تمیز کردن سعی کنید آن را لا نزنید تا طول عمر بند چرم شما کم نشود.

سخن پایانی

در این مقاله با راهکارهایی برای تمیز کردن انواع بند استیل ، چرم ، سیلیکون یا پلاستیکی و پارچه ای یا برزنت ساعت مچی آشنا شدیم. به نظر شما راهکار دیگری برای این کار وجود دارد؟ آن را در بخش کامنت ها با ما و بقیه دوستان به اشتراک بگذارید.