انواع موتور ساعت مچی
انواع موتور ساعت مچی

یکی دیگر از مطالبی که باید شما عزیزان در راستای آموزش در حوزه ی ساعت مچی یاد بگیرید، این است که درباره ی مدلهای موتور ساعت مچی بیشتر بدانید. در این مقاله آموزشی از مجله اینترنتی می نت میخواهیم با انواع موتور ساعت مچی آشنا شویم. اگر در این بخش بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، موتور ساعت به ۴ مدل کارکرد تقسیم میشود که عبارتند از: کوارتز، مکانیکی، سولار و اتوماتیک. در ادامه در مورد هر کدام از آنها بیشتر صحبت میکنیم و طر کار ساعت کوارتز، مکانیکی، سولار و اتوماتیک را نیز خواهیم آموخت.

بررسی مدل های مختلف موتور ساعت مچی

کوارتز و طرز کار ساعت کوارتز

موتور کوارتز از انواع موتور ساعتموتور کوارتز یکی از پرطرفدارترین و البته بهترین نوع از موتور ساعت میباشد. البته از نظر دقت اینگونه است و باید گفت که انواع موتور ساعت مچی از نظر کیفیت تفاوت آنچنانی ندارند. موتور کوارتز موتوری است که فعالیت آن با باتری میباشد. به این صورت که با نبود باتری در ساعت، موتور نیز از کار خواهد افتاد. دقت بالا و هزینه ی پایین تر تولید آن نسبت به دیگر مدلها، سازندگان و حتی مصرف کنندگان را بر آن داشته تا ساعتی را انتخاب کنند که موتور آن کوارتز باشد.

مکانیکی و طرز کار ساعت مکانیکی

موتور مکانیکی از انواع موتور ساعت مچییک موتور دیگر در ساعت های مچی وجود دارد که به موتور مکانیکی معروف است. تنها موتوری که برای فعالیت به باتری نیاز دارد، کوارتز است. پس موتور مکانیکی برای فعالیت خود به باتری نیاز ندارد و برای اینکه کار کند صرفا باید با استفاده از فلز درون آن شارژ شود. به این صورت که شما هر چند وقت یکبار میبایست اهرم دستی آن را کوک کنید. با انجام این کار فلزی که درون ساعت قرار دارد، فشرده شده و بعد از باز شدن آن باعث میشود تا انرژی لازم به موتور برسد و در نتیجه به فعالیت خود ادامه دهد.

سولار و طرز کار ساعت سولار

ساعت سولاراز جذاب ترین انواع موتور ساعت مچی ، ساعت سولار است. این ساعت نه نیاز به باتری دارد، نه به کوک کردن دستی و نه حتی به انرژی جنبشی، بلکه برای فعالیت به نور خورشید یا نور محیط احتیاج دارد. البته به این نکته نیز باید اشاره کنیم که این ساعتها دارای باتری هستند، اما باتری آنها قابل تعویض نبوده و توسط نور محیط شارژ مجدد میشود. اگر بخواهیم یک نمونه از این ساعت را مثال بزنیم میتوانیم به ساعت جی شاک مدل GWN-Q1000MC-1A2DR اشاره کنیم که یکی از حرفه ای ترین انواع ساعت مچی جی شاک میباشد.

اتوماتیک و طرز کار ساعت اتوماتیک

موتور اتوماتیک ساعتساعتهای اتوماتیک نیز به نوعی همانند ساعت های مکانیکی میباشد، با این تفاوت که ساعتهای مکانیکی برای فعالیت نیاز به کوک کردن دارند، ولی ساعت های اتوماتیک برای تامین انرژی مورد نیاز به انرژی جنبشی یا همان حرکات مچ دست دارد. این حرکت ها سبب شده تا یک وزنه ی کوچک در ساعت به حرکت در آمده و چرخ دنده ها و در نتیجه موتور را شارژ کند. این موتور در سری ساعت های لوکس کاربرد دارد. ساعت های اتوماتیک نسبت به دیگر ساعت ها به مراقبت بیشتری در برابر ضربات یا شوک های احتمالی نیاز دارند.

جمع بندی

در این مطلب با انواع موتور ساعت مچی آشنا شدیم و یک سری نکات را میتوانیم با هم مرور کنیم:
– تنها موتور ساعت که با باتری کار میکند، موتور کوارتز است.
– موتور کوارتز از قیمت مناسبتر و دقت بالاتری نسبت به دیگر مدلهای موتور ساعت مچی برخوردار است.
– موتور مکانیکی با کوک کردن کار میکند.
– موتور سولار با استفاده از نور خورشید یا محیط به کار خود ادامه میدهد.
– موتور اتوماتیک نیز با استفاده از حرکت جنبشی مچ دست شارژ شده و کار میکند.
امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید. با نظرات سازنده و نکات خود در بخش کامنت ها ما را در بهبود و ارائه ی مقالات با کیفیت تر یاری بفرمایید.