چرا ساعت مچی عقب می ماند؟
چرا ساعت مچی عقب می ماند؟

این رایج ترین مشکلی است که برای ساعت مچی های ارزان تا گران قیمت ممکن است رخ دهد. پس تصور اینکه عقب ماندن ساعت تنها برای ساعت های ارزان است، اشتباه است. بسیار دیده شده که ساعت های برند و اورجینال نیز این مشکل را پیدا می کنند. برای یافتن پاسخ این سوال که چرا ساعت مچی عقب می ماند، در ادامه همراه ما باشید.

دلایل بسیاری برای عقب ماندن ساعت مچی وجود دارد که ما در ادامه این مطلب قصد داریم به رایج ترین موارد از این دلایل بپردازیم. البته کارشناسان و متخصصان تعمیر ساعت بر این عقیده هستند که محتمل ترین دلیل این است که قدرت لازم برای حفظ عملکرد دقیق را ندارد. دما، مغناطیس و شوک نیز می تواند بر دقت ساعت شما تأثیر بگذارد.

۱)عدم نگهداری صحیح

عدم نگهداری صحیح

یکی از پاسخ هایی که می توانیم برای سوال چرا ساعت مچی عقب می ماند بدهیم، عدم نگهداری صحیح است. ساعت نیز نوعی دستگاه به حساب می آید و باید از آن به طور صحیح نگهداری شود. بدین معنا که ممکن است هر چند وقت یک بار نیاز به تمیزکاری یا روغن کاری داشته باشد. از طرفی فرسودگی چرخ دنده های ساعت نیز می تواند یکی از دلایل باشد. پس گاهی سرویس و تمیز کردن صحیح چرخ دنده ها نیز می تواند مشکل را برطرف نماید.

۲)باتری های قدیمی

باتری های قدیمی

قدیمی شدن باتری ساعت نیز می تواند باعث عقب ماندن آن باشد.

۳)قدیمی شدن مدل ساعت

قدیمی شدن مدل ساعت

اگر یک ساعت قدیمی باشد، یعنی مدت زمان بسیاری از ساخت و استفاده از آن گذشته باشد، می تواند نسبت به ساعت های جدیدتر بیشتر عقب بماند. در این مورد می توانید با تعویض قسمت های خاصی از ساعت توسط متخصصان حرفه ای مشکل را حل کنید.

۴)میدان های مغناطیسی

میدان های مغناطیسی لوازم خانگی می تواند بر ساعت مچی شما تأثیر بگذارد. اگر فنر تعادل آن مغناطیسی شود، ساعت شما شروع به از دست دادن زمان می کند و عقب می ماند.

۵)ساعت های اتوماتیک

ساعت های خودکار ممکن است زمان خود را از دست بدهند یا حتی اگر آن ها را به طور مرتب استفاده نکنید، از کار بیفتند. برای یک ساعت اتوماتیک، حرکت قلب ساعت است. حرکت مچ باعث فعال شدن سیم پیچی ساعت می شود. به همین دلیل اگر ساعت را به طور منظم استفاده نکنید، قدرت کافی برای عملکرد صحیح را نخواهد داشت.

۶)ضربه

ضربه

گاهی برای یافتن پاسخ این سوال که چرا ساعت مچی عقب می ماند، باید به دنبال یادآوری ضربه ای باشید که به آن وارد شده است. گاهی حتی ضربه ای کوچک به صفحه ساعت می تواند این مشکل را به وجود بیاورد.

۷)رشته های چسبیده

اگر فنر ها به هم چسبیده باشند، ساعت شما ممکن است شروع به از دست دادن زمان کند که البته این مشکل به راحتی توسط یک متخصص برطرف می شود.

رشته های چسبیده

۸)کلید فنری تغییر یافته

ضربه به ساعت ممکن است کلید فنر را تغییر دهد که باعث از دست دادن زمان ساعت می شود.

۹)ضربه و اتصالی ارقام

ضربه به ساعت می تواند باعث حرکت صفحه و ایجاد اتصالی روی ارقام شود و حرکت آن را کند نماید.

راهکار هایی برای حل کردن مشکل عقب ماندن ساعت

چرا ساعت مچی عقب می ماند

ما در موارد فوق سعی کردیم به سوال شما در رابطه با اینکه چرا ساعت مچی عقب می ماند پاسخ دهیم. حال در این قسمت قصد داریم به بررسی راهکار هایی برای حل کردن مشکل عقب ماندن ساعت بپردازیم.

مانند موتور خودرو که نیاز به سرویس و نگهداری دوره ای دارد، موتور ساعت شما نیز برای حفظ عملکرد صحیح نیاز به سرویس و روغن کاری دارد.

اگر مشاهده کردید که ساعت شما مدام زمان خود را از دست می دهد، باید آن را برای تمیز کردن و روغن کاری کامل به تعمیرگاه ساعت ببرید. این راه حل برای ساعت های مکانیکی و کوارتز کاربرد دارد. اگر ساعت مکانیکی باشد، تنظیم ساده تعادل نیز می تواند مشکل را برطرف کند.

برای ساعت های اتوماتیک، باید ساعت را به صورت دستی بچرخانید. این کار قدرت ساعت را افزایش می دهد و برای عملکرد صحیح آن لازم است.

برای پیچیدن دستی ساعت خودکار، ساعت را از مچ دست یا جعبه آن خارج کنید. تاج آن را پیدا کنید و سپس آن را باز کنید تا در موقعیت اول قرار گیرد. تاج را در جهت عقربه های ساعت حدود ۳۰ تا ۴۰ دور بچرخانید تا زمانی که احساس کنید دیگر نمی چرخد.

آیا ساعت کاملا دقیقی وجود دارد؟

ساعت ها در واقع یکی از دگرگون کننده ترین اختراعاتی هستند که بشر تاکنون ساخته است. هر سال که می گذرد، تلاش می شود آن ها دقیق تر و پیچیده تر شود و عقب ماندن ساعت ها به حداقل برسد.

با این حال، ما هنوز نتوانسته ایم به یک ساعت کاملا دقیق دست یابیم. ساعت های اتمی (که نزدیک ترین چیز به یک ساعت کاملاً دقیق هستند) بسیار دقیق به نظر می رسند، اما همچنان کسری از روز را از دست خواهند داد.

هیچ وسیله یا جسمی که دارای قطعات متحرک است، هرگز نمی تواند به دقت صددرصد دست یابد. تا زمانی که کشش، اصطکاک و قوانین فیزیک همچنان اعمال می شوند، این قوانین توانایی یک جسم را برای همیشه محدود می کنند.

این قوانین توضیح می دهند که چرا ما نمی توانیم یک ساعت کاملا دقیق داشته باشیم. با این حال، ما ساعت های تقریبا دقیقی داریم.

در زیر سه نوع ساعت به ترتیب نزولی از نظر دقت آورده شده است.

ساعت های اتمی

چرا ساعت مچی عقب می ماند

ساعت های اتمی دقیق ترین دستگاه اندازه گیری زمان موجود روی زمین هستند. ساعت های اتمی توسط سیگنال دریافتی از ساعت اتمی تنظیم می شوند. هر روز، این سیگنال ساعت را بازنشانی می کند. گفته می شود یک ساعت اتمی هر ۱۰۰ میلیون سال یک ثانیه از دست می دهد.

ساعت های کوارتز

چرا ساعت مچی عقب می ماند

نوع دقیق بعدی ساعت بعد از ساعت های اتمی، ساعت های کوارتز هستند. ساعت های کوارتز هر ۳۰ سال به طور متوسط ​​یک ثانیه از دست می دهند.

ساعت های مکانیکی

ساعت های مکانیکی

بیشترین میزان عقب ماندن ساعت برای مدل های مکانیکی است. اینها کم دقت ترین ساعت ها و همچنین رایج ترین نوع ساعت در دنیای امروز ما هستند. دقت ساعت های مکانیکی بر اساس برند سازنده متفاوت است. با این حال، حتی بهترین و گران ترین ساعت های مکانیکی باز هم حداقل دو ثانیه در روز از دست می دهند.

ممکن است تعجب کنید که چرا کسی یک ساعت مکانیکی می خرد، زیرا ساعت های کوارتز دقیق تر از ساعت های مکانیکی هستند. خوب، دقت بهتر هزینه بیشتری دارد.

کسانی که به از دست دادن چند ثانیه در روز اهمیتی نمی دهند، در عوض یک ساعت مکانیکی می خرند که بسیار ارزان تر از ساعت کوارتز است.

عوامل زیادی می توانند بر دقت ساعت شما تأثیر بگذارند. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که هیچ چیز مانند یک ساعت کاملا دقیق وجود ندارد. به دست آوردن یک ساعت، تعادلی بین دقت و هزینه است.

اگر چیزی نه چندان گران می خواهید و دقت ساعتتان برایتان مهم نیست، می توانید سراغ ساعت های مکانیکی بروید. اگر دقت مطلق چیزی است که شما صرف نظر از هزینه به دنبال آن هستید، باید به فکر اتمی یا کوارتز باشید.