انواع قفل ساعت مچی
انواع قفل ساعت مچی

یکی از قسمت های مهم در یک ساعت مچی ، قفل ساعت است. اگر در مورد این بخش حساس هستید، هنگام خرید ساعت باید به آن توجه کنید. در این مقاله از مجله اینترنتی می نت قصد داریم تا با انواع قفل ساعت مچی و نحوه استفاده از هر کدام، آشنا شویم. پیام های زیادی از کاربران عزیز مبنی بر تولید این آموزش داشته ایم، به همین دلیل در سری آموزش ها و مقالات سایت به این موضوع خواهیم پرداخت.

به مراتب در مقالات قبل در مورد دیگر اجزای یک ساعت اعم از انواع بند ساعت یا انواع موتور ساعت صحبت کرده ایم. این مقاله را نیز میتوان یک مطلب مکمل برای آنها دانست تا به صورت کاملتری با تمام اجزای یک ساعت مچی مردانه یا زنانه آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

قفل کمربندی (سگکی ساده) و نحوه استفاده از آن

نحوه استفاده از قفل کمربندیقفل کمربندی یا سگکی ساده یکی از رایج ترین انواع قفل ساعت مچی میباشد. این نوع قفل را بیشتر میتوان روی انواع بند ساعت چرمی، برزنتی و پلاستیکی دید که روی ساعت های رسمی و اغلب ساعت های اسپرت نیز وجود دارند. استفاده از این نوع قفل بسیار ساده است. دوام بالا و مقاومت آن باعث شده تا یکی از نمونه های پرطرفدار برای استفاده روی ساعت های مچی باشد. تنها نقطه ضعف این نوع قفل این است که عمر بند چرم ساعت شما را در طولانی مدت و با استفاده ی بیش از حد کاهش میدهد.

نحوه استفاده از قفل کمربندی ساعت آسان است و کافی است تا پین سگک بند را درون یکی از سوراخ های آن مطابق با اندازه ی مچ دست خود وارد کنید تا به راحتی روی دست سوار شود.

قفل تاشو (دستبندی) و نحوه استفاده از آن

قفل دستبندی ساعت مچییک قفل ساده برای ساعت های ظریف زنانه که اغلب در دستبندهای زنانه دیده میشود. این قفل از ۲ قسمت حلقه ای و قلاب تشکیل میشود. به این صورت که قلاب قفل در درون حلقه تا شده و قفل میشود. این را نیز باید در نظر داشته باشید که هنگام استفاده از ساعتی که دارای قفل تاشو میباشد، مراقبت بیشتری را میطلبد. چرا که با یک تلنگر کوچک یا ضربه ی غیرمترقبه امکان باز شدن ناگهانی قفل وجود دارد که در نتیجه ی آن افتادن ساعت و در نهایت ضربه دیدن آن است.

قفل دیپلویانت (مخصوص بند چرمی و پلاستیکی) و نحوه استفاده از آن

قفل دیپلویانت ساعت مچیاین مدل از انواع قفل ساعت مچی را میتوان یکی از جدیدترین ها برای استفاده روی بند چرم یا پلاستیکی باشد. این نوع قفل با مکانیزم خاص خود در افزایش طول عمر بند چرمی یا پلاستیکی شما نقش پررنگی را ایفا میکند. شکل این قفل به این صورت است که وقتی ساعت را باز کاملا باز میکنید، دو طرف آن به هم وصل است که اجازه ی باز شدن کامل بند را نمیدهد، البته قابل جداشدن نیز میباشد. اما برای استفاده ی مستمر نیازی به این کار نیست.

نحوه استفاده قفل دیپلویانت ساعت مچی نیز همانند سگکی ساده، کاملا ساده است. کافی است تا یک طرف قفل که روی یک طرف از بند ساعت متحرک است را جایی که اندازه ی مچ دست شماست، قرار داده و قفل کنید.

قفل انبساطی
قفل های انبساطی که به قفل های کلیپسی نیز معروفند، در اکثر مواقع برای ساعت هایی که بند فلزی دارند، استفاده میشوند و دارای ۴ مدل هستند که ظاهر و نحوه ی استفاده از آنها کمی با هم تفاوت دارد که در ادامه به بررسی این نوع از قفل ساعت میپردازیم. به طور کلی قفل های انبساطی یکی از مطمئن ترین انواع قفل ساعت محسوب میشوند.

قفل کلیپسی دکمه دار ساعت مچی و نحوه استفاده از آن

قفل کلیپسی ساعتحتما در ساعت های فلزی دیده اید که نوع قفل آنها معمولا از نوع کلیپسی دکمه دار باشد. به این صورت برای باز کردن قفل لازم است تا دو دکمه ی موجود در ۲ سمت قفل را فشار داده تا ضامن قفل آزاد شود و برای بستن هم کافی است تا یک سمت قفل که دارای یک میله کوچک است را درون طرف دیگر قفل فشار دهید تا همان میله یا اهرم و ضامن درون هم و مکان خود چفت شوند.

قفل کلیپسی ساده (بدون دکمه) ساعت مچی و نحوه استفاده از آن

قفل کلیپسی ساده ساعت مچیاین قفل خود نیز دارای دو مدل برای استفاده در دو نوع بند فلزی از ساعت مچی میباشد. بند حصیری و بند فلزی مدل پین دار که البته نحوه استفاده تقریبا یکسان است و تفاوت آنها در ظاهر قفل میباشد. این نوع قفل همانند نمونه ی قبلی بوده، با این تفاوت که کلیپسی ساده دارای دکمه نمیباشد. برای باز شدن کافی است بر روی ضامن قفل فشار دهید تا آزاد شود و همچنین با فشار مجدد میتوان قفل را دوباره چفت کرد.

قفل مخفی یا پروانه ای ساعت مچی و نحوه استفاده از آن

یکی از جذاب ترین انواع قفل ساعت مچی ، قفل مخفی یا پروانه ای است. این قفل به موجب آن که با بسته شدن، بند ساعت را همانند یک بند یکپارچه نشان میدهد، به قفل مخفی معروف است. بعضا این مدل همانند کلیپسی دکمه دار نیز دارای دکمه میباشد که برای باز کردن باید دو دکمه را فشار داد و برای بستن نیز دو طرف بند را به هم نزدیک میکنیم تا ضامن آن چفت شده و بسته شود.

قفل کلیپسی با محافظ ساعت مچی و نحوه استفاده از آن

این قفل را میتوان ترکیبی از کلیپسی ساده و دکمه دار دانست که یک تفاوت کوچک نسبت به آنها دارد. فرق آن در این است که بعد از بستن ضامن و چفت شدن آن یک لایه ی فلزی دیگر نیز روی قفل قرار میگیرد که همین امر سبب شده تا لقب کلیپسی با محافظ را به آن بدهند.

جمع بندی
قفل ساعت دارای ۷ مدل است که عبارتند از:
۱- قفل کمربندی ( سگکی ساده)
۲- قفل تاشو (دستبندی)
۳- قفل دیپلویانت (مخصوص بند چرمی و پلاستیکی)
۴- قفل کلیپسی دکمه دار
۵- قفل کلیپسی ساده
۶- قفل مخفی یا پروانه ای
۷- قفل کلیپسی با محافظ
در این مطلب از minutewatchgallery.com/mag با نحوه استفاده از انواع قفل ساعت مچی آشنا شدیم و امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. نظرات شما برای بهبود و کیفیت مقالات مهم بوده و بتعث افتخار است تا نظرات خود را در قسمت پایین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.